טכנאי מזגנים עונה: למה המזגן מרעיש?

הפעולה השקטה המפורסמת של המזגן הפכה לרועשת במיוחד?

שאלנו טכנאי מזגנים מומחה: למה יש רעש במזגן וכיצד מחזירים את השקט הביתה?

יש כמה וכמה תקלות מיזוג אוויר נפוצות, שכל טכנאי מזגנים במרכז מקבל שיחות טלפונים אודותיהן מדי שבוע: המזגן מקצר את החשמל בבית, המזגן לא נדלק, המזגן לא מקרר, המזגן לא מגיב לשלט וכו'. גם תקלה של מזגן רועש זוכה לפופולריות, אם כי מעט נמוכה יותר: לפעמים הרעש בכלל לא נשמע בבית אלא דווקא בחלק החיצוני של המזגן, ואז הוא מטריד את השכנים יותר מאת בעלי המזגן שלא עדים לכך שהגיע הזמן להזמין שירותי תיקון מזגנים דחוף.

אז למה בעצם מיזוג האוויר מתחיל להרעיש? והאם יש לכך יותר מסיבה אחת?

סוג הרעש ומקורו

אומנם ברוב המקרים של מזגן רועש אין הרבה שתוכלו לעשות בעצמכם, אלא עליכם לחפש את אותו טלפון של טכנאי מזגנים בתל אביב שתליתם על המקרר, ולהזעיק איש מקצוע כדי שיאתר ויאבחן את התקלה. אבל היות ולמצוא טכנאי מזגנים בתל אביב ובמרכז בכלל בשיא הקיץ זה לא פשוט, ייתכן שתוכלו לקבל אינדיקציה מסוימת לבעיה דרך סוג הרעש ומקורו.

קודם כל, חשוב להבין מאיפה הרעש מגיע. האם שומעים אותו רק בתוך הבית, כלומר ביחידה הפנימית של המזגן, או שהוא בכלל מגיע מבחוץ, מהחלק שמעבר לקיר החיצוני? שנית, איך הרעש נשמע? טרטור חזק מאוד, שבו המזגן מרעיש כמו טרקטור ממש, שמגיע מהיחידה שבבית, יכול להצביע על כך שהבעיה מגיעה מאזור המפוח. או למשל, צרצור יותר עדין, שנשמע כאילו צרצרים התיישבו בתוך המזגן, יכול להעיד על בעיה במנוע או במאיץ שלו.

תקלות שאולי תוכלו לפתור לבד

כאמור, לרוב אין ברירה אלא להזמין טכנאי מזגנים מורשה, אבל יש מקרים בודדים בהם תוכלו לנטרל את הרעש לבד:

אם הרעש החל ממש אחרי שניקיתם את המסננים של המזגן (הפילטרים), אז כנראה שחיברתם אותם בחזרה למקומם בצורה לא טובה. כבו את המזגן, בדקו איך הם מונחים – אם הרעש בכל זאת ממשיך, אז הגיע הזמן להתקשר אל טכנאי מזגנים מקצועי.

עוד פעולה שאפשר לעשות לפני טלפון לטכנאי:

לפעמים המכסה של המזגן לא סגור טוב, אז בדקו שהוא מהודק כמו שצריך.

תקלות שמחייבות עבודה של טכנאי מזגנים

רעש שמגיע מהחלק של המזגן שמחוץ לבית, או בשם המקצועי "היחידה החיצונית", מחייב לרוב פנייה לאיש מקצוע בגלל בעיית הנגישות – אם אתם לא בקומת קרקע, הגישה ליחידה זו יכולה להיות מסוכנת. ודאו שלאותו טכנאי מזגנים שהזמנתם יש ניסיון ואישור לעבודה בגובה. איזה תיקון מזגנים צריך לרעש מהיחידה החיצונית של המזגן? זה משתנה: לפעמים נשבר המאוורר ואז אתם עומדים בפני החלפה יקרה, אבל לפעמים זה רק לכלוך שנתקע בו או חלקים/צנרת שצריך להדק מחדש כי הם זזו מהמקום.

רעש במזגן מהיחידה הפנימית שבתוך הבית הוא לרוב סיפור שקשור במפוח של המיזוג: זה לא בהכרח מחייב החלפה, כי לרוב המפוח רק זז מהמקום וצריך לסדר את זה. בכל מקרה, רעש ביחידה הפנימית, למעט במקרה של מכסה/פילטר שהזכרנו קודם, מחייב פירוק ובדיקת החלקים הפנימיים (מפוח, לפעמים המנוע, אולי המאיץ) – ולכן אל תעשו זאת לבד אלא בחרו טכנאי מזגנים במרכז שיודע מה הוא עושה.

הקליקו כאן למידע על עוד תקלות נפוצות ודרכי פתרונן